سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

آموزش 10 روش کاربردی برای بازگشت کاربران به سایت

تمامی تلاش ما در طراحی سایت حرفه ای آن است که بتوانیم کاری کنیم که کاربر بیشترین زمان را در سایت سپری کند. زمانی که کاربر در سایت می‌ماند از این جهت مهم است که بر روی رتبه شما در نتایج جستجو بسیار تأثیر گذار است و هر چه کاربران زمان بیشتری روی سایت شما سپری کنند، گوگل سایت شما را مفید تر قلم داد می‌کند. و به دنبال آن اگر یک سایت فروشگاهی دارید یا خدماتی برر روی سایت خود ارائه می‌کنید، طولانی تر کردن زمان ماندن کاربران بر روی سایت، بر روی میزان علاقه مندی در خرید از شما تأثیر می‌گذارد و احتمال خرید را افزایش می‌دهد. در ادامه استراتژی‌هایی برای میسر ساختن این امر توصیه می‌کنم:

 

۱.  رابط کاربری زیبا

اولین تأثیر گذاری شما بر روی کاربر از طریق طرح گرافیکی سایت شما است. در ۹۴ درصد موارد کاربران قبل از اینکه محتوای سایت را بررسی می‌کنند آن را از نظر گرافیکی می‌سنجند و اگر آنرا کاربر پسند ندانند بی توجه به محتوای خوب شما، صفحه را می‌بندند.
بنابرا ین قدم اول این است که سایت خود را از نظر طراحی گرافیکی بسنجید و اگر در این سنجش موفق به کسب اکتیاز قابل قبولی نشد، آن را تغییر دهید. برای این کار می‌توانید از دوستان و آشنایان و یا با قرار دادن یک نظر سنجی بر روی وب سایت استفاده کنید.

 

۲.  استفاده آسان از امکانات سایت

کاربران مایل نیستند از سایت‌هایی که پیدا کردن مطلب مورد نظرشان در آن سخت است استفاده کنند و با مواجه شدن با این قبیل سایت‌ها زمان زیادی را در آن سپری نکرده و آن صفحه را می‌بندند.
بنابراین استفاده از امکانات سایت خود را تا حد امکان برای کاربران ساده کنید. اگر یک فروشنده محصولات الکترونیکی هستید، هر محصول را جداگانه در منو سایت قرار دهید تا کاربران راحت‌تر مصول مورد نظرشان را پیدا کنند. هم چنین صفحاتی از وب سایت که بازدید زیادی دارند و مهم تلقی می‌شوند، مانند خبرنامه، تماس با ما و درباره ما را در منو به صورت جداکانه قرار دهید.

 

۳. از مطالب جذاب سایت به یکدیگر لینک بدهید

برای اینکه کاربران را برای مدت زمان بیشتری در سایت نگه داریم، باید مطالب جداب و مرتبط با موضوع جستجو شده توسط آنا را به آن‌ها به صورت لینک‌های داخلی نمایش دهیم و به این صورت آن‌ها از یک مطلب به مطلب دیگر مراجعه می‌کنند و مدت زمان سپری شده توسط آن‌ها بر روی وب سایت افزایش می‌یابد.

 

۴.  خود را یک مشتری تلقی کنید

در هنگام ایجاد محتوا برای سایت خود را به عنوان یک مشتری تلقی کنید و از خود بپرسید آیا به عنوان یک مشتری مایل به خواندن این مطلب هستید یا خیر و یا اینکه از خود بپرسید که مشتریان با چه نیازهایی رو به رو هستند و چه سوالاتی دارند و سپس برای نیازهای آن‌ها پاسخ بنویسید.

 

۵.  عناوین باید مشخص و گویا باشند

عناوینی که برای مطلب خود انتخاب می‌کنید باید گویای محتوای مطلب باشند و ساده و روان و در عین حال خلاقانه باشد. عناوین باید به حدی ساده نوشته شده باشند که کاربر با یکبار خواندن سطحی آن متوجه مفهوم آن و محتوای مطلب که در ادامه آن نوشته شده بشود و مجبور به دوباره خواندنان نباشد.

 

۶.  خوانایی محتوا

خواندن مطالبی که در پاراگراف‌های طولانی و با جمله بندی طولانی نوشته شده باشند، کاربران را خسته می‌کند و به خواندن آن علاقه ای نشان نمی‌دهند. در نوشتن مطالب سعی کنید توضیحاتتان را در قسمت‌های کوچک و به صورت لیست وار بیان کنید و برای بیان بهتر آن‌ها از تصاویر استفاده کنید.

 

۷.  گونه‌های مختلف تولید محتوا

تا به حال محتواهایی که برای سایت خود استفاده کرده‌اید، فقط از نوع نوشتاری بوده‌اند. برای ایجاد محتوا از انواع مختلف آن استفاده کنید. برای مثال برای همان متنی که تولید کرده‌اید، یک ویدیو یا فایل صوتی تولید کنید.

 

۸.  از کاربران در خواست کنید

زمانی که مطلب شما به انتها رسید، وقت آن است تا از کاربران در خواستی داشته باشید. این در خواست‌ها هدف اصلی شما از جذب مخاطب برای سایت است. عضویت در خبرنامه، پیشنهاد خرید محصولات، به اشتراک گذاری مطلب بر روی صفحات اجتماعی، شرکت در قرعه کشی و … از این دسته در خواست‌ها هستند.

 

۹. یک بخش از صفحه را به مطالب مرتبط اختصاص دهید

در انتهای هر مطلب خود یک بخش را به معرفی مطالب مرتبط با مقاله ای که کاربر در حال خواندن آن می‌باشد اختصاص دهید. این بخش به مقدار زیاد بر روی زمانی که کاربر بر روی سایت شما سپری می‌کند، دارد. چرا که در بیشتر مواقع کاربرا مستعد هستند تا مطالب بیشتری در مورد آنچه که خوانده‌اند، بدانند. و این موضوع باعث می‌شود زمان بیشتری در سایت بمانند.

 

۱۰. جذابیت متن در خواست

متنی که برای در خواست ایمل مشتریان انتخاب می‌کنید باید جذاب باشد. به نحوی باید آن‌ها را برای دادن آدرس ایمیلشان ترغیب کنید. می‌توانید این کار را با دادن پیشنهاد در یافت کتاب رایگان با نام … در آدرس ایمیلشان انجام دهید. با این کار هم کاربران یک کتاب رایگات دریافت کرده‌اند و هم شما به آدرس ایمیل آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید. برای این کار از یک pop – up استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید نگه داشتن کاربران به مدت طولانی تر در گرو انجام دادن ۳ کار است.
–    طرح کاربری زیبا و قابلیت استفاده آسان از امکانات سایت
–    ایجاد محتوا جذاب
–    یک در خواست از کاربران

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

3 دیدگاه

  1. باسلام مرسی به خاطر وبسایت فوق العادتون

  2. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

  3. too many thanks ممنون از سایتتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =