سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

هر آنچه که باید از سیستم مدیریت محتوا بدانید

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) که به اختصار به CMS نیز نامیده می شود امکان مدیریت ساده سایت را برای شما فراهم می کند. برخی از سیستم های مدیریت محتوا، سورس باز (Open Source) می باشند.

سورس باز بودن یک سیستم مدیریت محتوا به معنای آن است که برنامه نویس امکان اعمال تغییرات و یا سفارشی نمودن نرم افزار مورد نظر را برای اهداف خود دارد. اغلب سیستم های مدیریت محتوای سورس باز به صورت رایگان می باشند و شما می توانید به راحتی آخرین نسخه های آنها را از اینترنت دانلود کنید. نرم افزار هایی چون جوملا، وردپرس، دروپال، دات نت نیوک، پرستا شاپ و صد ها نرم افزار دیگر جزء سیستم های مدیریت محتوای سورس باز می باشند.

برخی از افراد بر این باورند که سیستم مدیریت محتوای سورس باز رایگان بوده و امنیت آن پایین می باشد. نتیجه این باور این است که هزینه پرداختن برای سیستم مدیریت محتوای سورس باز صحیح نمی باشد!
در ادامه به بررسی صحت دو باور رایگان بودن و امنیت سیستم مدیریت محتوای سورس باز می پردازم:

 

  • بررسی رایگان بودن سیستم مدیریت محتوای سورس باز :

شاید به ظاهر سیستم مدیریت محتوای سورس باز یک سیستم رایگان باشد اما در حقیقت مدت زمانی که طراح و برنامه نویس سایت برای طراحی گرافیکی ، برنامه نویسی ، باگ گیری و رفع مشکلات برنامه نویسی ، آموزش ، درج محتوا و … می گذارد کاملا مجزای از سیستم مدیریت محتوای سورس باز است.

همانطور که گفته شد سورس باز بودن در حقیقت به معنای امکان تغییر و سفارشی سازی بر اساس امکانات مورد نیاز مخاطب است و برای این موضوع می بایست برنامه نویس وقت گذاشته و آنچه مورد نظر شماست را بر روی سیستم مدیریت محتوا پیاده سازی کند.

در صورتی که شما بخواهید هزینه یک سیستم مدیریت محتوایی را پرداخت کنید که ویژه شما نوشته شود  علاوه بر صرف زمان طولانی می بایست چندین برابر  طراحی سایت بر اساس یک سیستم مدیریت محتوای سورس باز هزینه پرداخت کنید. پس در حقیقت رایگان بودن سیستم مدیریت محتوای سورس باز به کاهش هزینه و زمان اجرای طراحی سایت شما کمک می کند.

 

  • بررسی امنیت سیستم مدیریت محتوای سورس باز :

در سیستم مدیریت محتوای سورس باز کل برنامه نویسان دنیا برای گسترش آن فعالیت می کنند و در صورت برخورد به یک مشکل برنامه نویسی- امنیتی بلافاصله پک آپدیت آن را در سایت پشتیبانی قرار می دهند. به همین دلیل یکی از قابل اعتماد ترین سایت ها، سیستم های مدیریت محتوای سورس باز است.

برای درک بهتر این موضوع کافی است شما سایتی را در نظر بگیرید که برنامه نویسان یک شرکت طراحی کرده اند. به نظر شما یک شرکت چند برنامه نویس دارد؟ یک الی ده نفر
آیا ده نفر برنامه نویس یک شرکت بهتر می توانند امنیت یک سایت را فراهم کنند یا جامعه ای از برنامه نویسان حرفه ای از سراسر دنیا!

نکته مهم دیگر این است که یک نرم افزار تهیه شده توسط یک شرکت حداکثر بر روی صد الی ده هزار سایت راه اندازی شده است و این در صورتی است که سیستم های مدیریت محتوای سورس باز توسط بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر در حال استفاده می باشد.

با توجه به جامعه کاربران وب سایت های سورس باز و تعداد برنامه نویسان پشتیبانی کننده در دنیا در حال حاضر بهترین پیشنهاد برای طراحی سایت استفاده از سیستم های مدیریت محتوای سورس باز می باشد.
در ادامه به برخی از دلایل استفاده از سیستم های مدیریت محتوای سورس باز اشاره می کنیم:
۱.    کاهش هزینه
۲.    افزایش امنیت
۳.    تسریع در انجام پروژه
۴.    کاربرپسند بودن
۵.    مدیریت ساده و قوی
۶.    به روز رسانی کاملا موثر و یکپارچه
۷.    استفاده از معماری MVC
۸.    پشتیبانی جهانی و …

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =