سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

آنچه که بازاریابان محتوا باید از google analytics بدانند

– تعیین هدف کاربران

ترافیک وارد شده به سایت خود را دائماً بررسی کنید و البته در نظر داشته باشید که بسته به صنعتی که در آن حضور دارید، حدود ۱ الی ۳ درصد از این ترافیک اعمالی که شما می‌خواهید (از جمله خرید و …) را انجام خواهند داد.

با تعیین کردن اهداف خود در زمینه تبدیل کاربران به مخاطبان در google analytics، بهتر متوجه خواهید شد که چه ویژگی‌هایی در این تبدیل دخیل بوده‌اند. ابتدا اهدافی که در این زمینه مد نظرتان است، مانند اهداف تبدیل بزرگ اتمام فرایند خرید، پر کردن فرم‌ها و یا اهداف تبدیل کوچک کلیک بر روی یک صفحه، دیدن یک ویدئو، ماندن بر روی سایت برای یک مدت زمان معین و … را مشخص کنید.

سپس به صفحه google analytics مراجعه کنید و این اعمال را به عنوان هدف در قسمت اهداف واقع در Admin Panel > View Section > Goals ثیت کنید.

– بخش‌های با کیفیت را مشخص کنید

با استفاده از بخش پیشرفته در google analytics می‌توانید ترافیک با کیفیت را از ترافیک بی کیفیت جدا کنید. در زیر از ۴ بخشی که می‌توانید در google analytics مشخص کنید نام برده شده است:

– اشغال نشده – بازدیدکنندگان از سایت بیرون می‌روند

– علاقه مند – بازدید کنندگان از سایت بیرون نمی‌روند اما از صفحات کمی بازدید می‌کنند

– اشغال شده – اهداف تبدیل کوچک کامل شده است

– تبدیل شده – اهداف تبدیل بزرگ کامل شده است

علاوه بر تعیین کیفیت بر اساس رفتار کاربران می‌توان کیفیت را بر اساس جنسیت افراد و یا دستگاهی که برای دیدن وب سایت از آن استفاده می‌کنند معین کرد. برای مثال ممکن است مایل باشید بدانید افراد بین ۲۵-۳۴ سال تا چه حد علاقه مند به سایت هستند و از آن بازدید می‌کنند و یا میزان علاقه مندی زنان به وب‌سایت تا چه حد است.

– تبدیل کمکی

زمانی که در حال بررسی صفحات و محتواهایی که به خوبی عمل می‌کنند هستید باید بدانید به چه مدل‌هایی استناد کنید.

شما ۳ انتخاب دارید. “آخرین کلیک ” سبب می‌شود کانال و یا محتوا قبل از آن اعتبار بالایی کسب کند. “اولین کلیک” سبب می‌شود اولین محتوا و کانالی که کاربر قبل از انجام هر عملی به سمت آن جلب شده، اعتبار بالایی کسب کند.

“چند لمسی” اعتبار یکسانی به تمامی محتوا و کانال‌هایی که کاربر در طی مسیر خود به سمت تبدیل طی می‌کند، می‌بخشد.

اگر تصمیم گرفته‌اید به مدل چند لمسی استناد کنید، باید با تبدیل کمکی در google analytics آشنا شوید.

اگر یک کانال هر جایی در مسیر تبدیل به غیر از بلافاصله قبل از انجام تبدیل استفاده شده شود، آن کانال یک تعامل کمکی محسوب می‌شود.

برای مثال خانم شجاعی در صدد است سالن پذیرایی خود را برای عید تغییر بدهد. برای این کار در گوگل عبارت “چطور سالن پذیرایی را نورانی‌تر کنیم” جستجو می‌کند و با یک مقاله در سایت ما، در مورد استفاده از رنگ برای نورانی‌تر کردن سالن پذیرایی مواجه می‌شود. و پس از آن راهنمایی را که ما در سایت قرار داده بودیم دانلود می‌کند و سپس تصمیم می‌گیرد با خانواده‌اش مشورت کند. پس از آن نیز تصمیم می‌گیرد راجع به رنگ‌های مختلف و رنگ آمیزی جستجو کند و به تبلیغ ما در مورد نقاشی مدرن و کم هزینه بر می‌خورد. بر روی صفحه تبلیغاتی ما کلیک می‌کند و تبدیل انجام می‌شود. بر اساس این سناریو ما اعتبار یکسانی به بلاگ و جستجو بر اساس محتوا بخشیده‌ایم. بنا براین این دو عنصر به عنوان تبدیل کمکی در google analytics ما نمایش داده می‌شوند.

به عنوان بازاریابان محتوا، هدف ما افزایش ترافیک کیفیت است. برای این کار باید زمان کافی برای مشخص کردن اهداف و تبدیل‌ها صرف کنیم.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =