سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

5 راهبرد بازاریابی برای افزایش فروش در سایت

 

درکنار طراحی و بهینه سازی وب سایت، بازاریابی به شما کمک می کند درک بهتری از عملکرد فعلی مشتریانتان داشته باشید  و دست به ابداعات جدید برای مشتریانتان بزنید. به خاطر داشته باشید که مشتریان اساس تجارت شما هستند به این دلیل که بدون مشتریان تجارتی وجود نخواهد داشت. هم چنین شما باید برای نوع مشتریان و نیازهای آنان و هماهنگی محصولات و خدمات خود با آنها راهبردی عمل کنید. فیلیپ کوتلر(۱۹۸۸) نویسنده ی کتاب “مدیریت بازاریابی” تاکیید می کند مشتریان وفادار ، مشتریان رضایت مند هستند و  این رضایت مندان :

۱) توجه کمتری به رقبای شما دارند

۲)کم هزینه ترین مشتریان شما هستند

۳)دایما و مجددا از شما خرید می کنند

۴)درباره تجارت شما با خوشحالی و مثبت نگرانه  با دیگران صحبت می کنند که به معنای ” تبلیغ مجانی” است ۵) علاقه مند به امتحان خطوط محصولات و خدمات جدید هستند.

در زیر به طور خلاصه پنج مورد از راهبردهای مدیریت  بازاریابی را مورد بررسی قرار می دهیم.

راهبرد شماره یک : بررسی ابداعات

شاید اصولی ترین راه برای نیازسنجی مشتریان فعلی پژوهش درباره ی خریدهای اخیر آنها و علاقه مندی هایشان باشد. اینکه کدام محصولات طرفدار بیشتری دارند و بیشتر خریداری می شوند. کدام محصولات وخدمات مناسبتی هستند و خرید آنها در موقعیت های خاص بیشتر است؟آیا شما گزینه های عامه پسندی دارید که آنها را جلب کند؟ آیا محصولات ،مکمل ها و ابزارات جدیدی برای بهبود شرایط فروش خود لازم دارید؟ از دید یک مشتری چیزی مایوس کننده تر از گردش در تمام شهر برای خرید وسایل مورد نیازش نیست. وقتی مشتری خدمات و محصولات مورد نیازش را دریافت نمی کند چرخه ی خرید شکسته می شود که ممکن است هزینه های سنگینی را بر شما تحمیل کند و مشتریان شما ،مشتریان رقبای شما بشوند!

راهبرد شماره دو : تهیه یک لیست از ” مشتریان ترجیحی”

حفظ مشتری ، کلید بقای تجارت شماست. برای اینکه بتواند سرپا ایستاده و در فضای بازار از رقیبان خود عقب نیفتید . بدون داشتن مشتریان رضایت مند، عمر هیچ تجارتی بقا ندارد. وایت لی و حسان(۱۹۹۶) در کتاب ” رشد مشتری مدار” اشاره می کنند که ۹۶ درصد مشتریان ناراضی هیچ گاه ناراحتی خود را عنوان نمی کنند و از این تعداد ۹۰%آنها استفاده از آن خدمات و محصولات را ترک می کنند. به علاوه مشتریان ناراضی اغلب با حداقل ۹ نفر دیگر درباره ی این مساله صحبت می کنند که به معنی تبلیغ منفی برای آن تجارت محسوب می شود. در دنیای تجارت ادامه روابط نیازمند سود دوجانبه مشتری و فروشنده است. یک راهبرد مفید برای سنجش تجارت خود تهیه ی یک لیست از بهترین مشتریان است. شما می توانید مشتریان خود رادر سه گروه “مشتریان ترجیحی”، “مشتریان معمولی ” و” بدترین مشتریان” دسته بندی کنید و علل توفیق و ناکامی انها را بررسی کنید. کسانی که در لیست بدترین های شما قرار می گیرند، چر هزینه ترین مشتریان شما هستند که باید از لیست حذف گردند! همانطور که گفتیم ادامه ی مسیر تجاری نیازمند سود دوجانبه ی مشتری/فروشنده است. از دیدگاه تجاری برای حفظ مشتریان برتر شما می توانید از امتیاز دادن یا انگیزه مند کردن آنها استفاده کنید. مثلا کاهش نرخ محصولات خاصی در یک دوره ی خاص از فروش ویا در خطوط فروش مشخص،  تخفیفات فصلی ، ژتون های هدیه و… همگی مشوق های مشتریان برای ادامه ی خرید هستند.

راهبرد شماره ۳: ایجاد یک ” خبرنامه ” یا  news letter 

خبرنامه راه بسیار خوبی برای معرفی محصولات و خدمات جدید و ارتباط مستمر با مشتریان است. سعی کنید خبرنامه ی شما مبتنی بر نیازهای مشتریان و پرسش های رایج آنها باشد.

راهبرد شماره ۴: تعییین قیمت مشخص برای محصولات و خدمات

قیمت کالا تا حد زیادی تحت تاثیر دو فاکتور اساسی  تقاضا و عرضه می باشد. هنگامی که نیروهای بازار نیاز و تقاضا را افزایش می دهند ، قیمت ها نیز افزایش می یابد. محصولات و خدمات می توانند در دو گروه دسته بندی گردند :  حساس به قیمت و غیر حساس به قیمت. خریداران معمولا به دنبال  کالاهای حساس به قیمت با نرخ کمتر می گردند. همانطور که قیمت کاهش می یابد فروش افزایش پیدا می کند. تصمیمات خرید پیرامون کالاهای حساس به قیمت بیشتر تحت تاثیر کیفیت کالا، اعتبار برند و خاص بودن کالا می باشد.

راهبرد شماره ۵: خلق یک محیط کاری مثبت

در هر شرایطی که باشید چه در تجارت آنلاین و چه در تجارت محیط حقیقی بازار این نکته را به خاطر داشته باشید که تیم شما بهترین حامی و کمک کنده ی شما برای پیش برد اهدافتان است. به همکاران و کارمندانتان بها دهید و دربارهی فروش بهتر با آنها مشورت کنید

 

درباره ی محمد رجبی

4 دیدگاه

  1. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

  2. مطلب بسیار مفیدی در مورد بازار یابی اینترنتی بود

  3. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

  4. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر
    کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =