سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

استفاده از سطر و ستون در طراحی وب‌سایت ضروری است

طراحی وب‌سایت امروزه مورد توجه تجار و حتی کسانی که فروشگاه کوچکی در سطح محله ی خود دارند، مورد توجه قرار گرفته است که به نظر می رسد فروش محصولات را به طرز چشم گیری افزایش خواهد داد. این افزایش تنها به عکسهای زیبا و یک متن متوسط بدل نمی شود، بلکه امروزه در بهینه سازی و سئوی هر سایتی مورد توجه قرار دادن بازاریابی محتوا باید در وهله اول ضروری است.

– ساختار بندی

استفاده از سطر و ستون برای طراحی وب سایت و چیدمان المان ها در صفحه ضروری است چرا که چیدمان سطر و ستون قبل از طراحی المان ها صفحه را ساختارمند می کند و کمک میکند بتوانیم میزان فضاهای خالی در صفحه را کنترل کنیم.

منظور از ساختارمند شدن صفحات این است که با قراردادن خطوط فرضی عمودی و افقی به عنوان سطر و ستون ، هدر و فوتر از متن اصلی صفحه جدا شده و هم چنین امکان چینش بهتر محتویات داخل بدنه صفحه را برای دسترسی آسان تر به ان ها توسط کاربران فراهم میکند.

– طراحی گرافیکی مورد پسند

ستون بندی کردن صفحه همچنین به چینش تصویری محتوا با توجه به سلسله مراتب مورد نظر ما کمک میکند.کاربران عموما به عناوین و دکمه‌های بزرگ بیشتر از سایر قسمت های محتوی دقت می کنند. تولید محتوا مطابق با شبکه‌های عمودی و افقی فرضی مورد نظر ما در صفحه خوانایی بیشتر مطالب برای کاربران را فراهم می کند.

شبکه بندی مناسب صفحه سبب ایجاد تعادل در صفحه و در نتیجه سبب خوشایند بودن آن از نظر گرافیکی می‌شود. خانه های با اندازه یکسان در این شبکه با سطر و ستون مجازی و با داشتن margin و padding و فضای خالی به یک اندازه که به طور مرتب در صفحه تکرار میشوند به دلپذیر بودن طراحی سایت از دید کاربران کمک می کند.

واکنش گرا بودن

طراحی وب سایت با بهره گیری از سطرها و ستون‌های منظم به طراحی آسان‌تر واگنش‌گرایی کمک میکند. ماهیت ستون‌بندی کردن صفحه در اینجا به شما کمک می کند تا در هنگام تغییر سایز صفحه نمایش و پشته بندی کردن المان های موجود بر روی یکدیگر به راحتی عمل کنید. فرض کنید یک صفحه که به صورت عمودی چیده شده، با یک هدر و سپس منوها و پس از آن اسلایدر و ۳ ستون برای محتواها دارید . این ۳ستون از محتوا هنگام نمایش داده شدن سایت بر روی نسخه موبایل باید پشته بندی شده و هر کدام بر روی دیگری قرار بگیرند و بقیه المان ها در سایت باید تغییر سایز داده و کوچک شوند. این امکان با طراحی سایت به صورت المان های تشکیل شده از سطر و ستون بسیار ساده تر است چرا که برای اعمال تغییر سایز نیازی به تغییر تک تک المان ها نیست و کافی است اندازه ستون ها و سطر ها تغییر داده شود.

از جمله سیستم های معروف برای طراحی شبکه محور سایت می توان از Lemoade , Skelton و Golden Grid System نام برد.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =