سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

طراحی سایت و بهینه سازی فرم ها در وب سایت

فرم ها عنصر اصلی در استراتژی طراحی سایت و تبدیل کاربران به مشتریان و تکمیل فرایند خرید و یا هر فرایند مورد در خواست از مشتریان است. در ادامه به بررسی محتوای مناسب برای فرم ها و استفاده از فرم های داینامیک برای بهبود کیفیت و ترافیک بیشتر سایت استفاده کرد. قبل از تغییر فرم ها، نرخ تبدیل و نرخ انجام فرایند خواسته شده توسط مشتریان و تکمیل آن تا فرایند آخر را اندازه گیری کنید.

سپس اگر تعداد سوالات موجود در فرم شما زیاد است، سعی کنید انها را به نحو دیگر بپرسید، ویا نحوه پر کردن آن را تغییر دهید. برای مثال، اگر سوالی در فرم نیازمند یک پاسخ متنی است، آن را تبدیل به گزینه های دارای جواب و انتخاب جواب از بین آن ها کنید. به این ترتیب می توانید نرخ تکمیل فرم ها را افزایش دهید چرا که تکمیل آن را آسان تر کرده اید.

یک فرم داینامیک طراحی کنید

اگر از کانال ارتباطی ایمیل برای ارتباط با کاربران و جذب آنها استفاده می کنید، فرم های طولانی تر ممکن است مناسب باشند. اما برای کانال های دیگر که مانند ایمیل از کیفیت بالایی برای تبدیل و افزایش نرخ تکمیل فرایند ها ی مورد در خواست، بر خوردار نیستند، فرم های کوتاه تر مناسب تر هستند. اما هیچ فرمول دقیقی برای آن وجود ندارد
به نرخ تبدیل فرم ها (نرخی که نشان دهنده تعداد کاربرانی است که فرم ها را پر کرده و ارسال کرده اند) توجه کنید، اگر نرخ با توجه به تغییر داده شده در فرم بالا رفت یعنی فرم فعلی شما به خوبی کار می کند، در غیر این صورت اندازه آن را تغییر دهید و کوتاه تر و یا بلند تر کنید.

یک فرم اختصاصی برای موبایل ها نمایش دهید

کاربران موبایل متفاوت با کاربارن دسکتاپ با سایت شما برخورد می کنند. اگر فرم یکسانی با کاربران دسکتاپ به آنها نمایش دهید، ممکن است به دلیل طول آن، نامناسب بودن فیلد های آن و یا طراحی آن را تکمیل نکنند.
برای مثال اگر در فرم شما سوال هایی وجود دارد که پاسخ ه آنها نیاز به پر کردن یک فیلد طولانی و نوشتن متن زیاد دارد، این کاربران آن را پر نخواهند کرد. چرا که پر کردن آن برای این کاربران و تایپ کلمات به تعداد زیاد مشکل خواهد بود. اگر فیلد های زیادی در فرم شما وجود ندارد، با کم و زیاد کردن چند فیلد و طول فرم و تعداد سوال ها، تعداد و اندازه مناسب برای آن را با آزمون و خطا و با ابررسی نرخ تبدیل را بدست آورید.

یک فرم اختصاصی جداگانه برای کاربران و مشتریان تولید کرده و نمایش دهید

با مشتریان دایمی که با سایت و تجارت شما آشنا هستند نباید مانند بقیه کاربران رفتار کنید. اگر به طور مرتب همان سوال های تکراری قبلی را بپرسید، از شما دور خواهند شد.
بنا بر این می بایست باید سوالات جداگانه و برای بدست آوردن اطلاعات متفاوت از کاربران و مشتریان خود بپرسیم. برای مثال سوال «بودجه شما چقدر است؟» برای کاربران عادی مناسب نیست.
با تغییر در سوالات و اندازه فرم و تولید آن ها مناسب با جایگاه مشتریان به تولید محتوا با کیفیت تر و و تجربه بهتر هم برای کاربران و هم مشتریان منجر شود.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + پانزده =