سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

4 روش ایجاد رضایت کاربران در صفحه 404 سایت

همه ما تجربه برخورد با صفحه بکنواخت، و ناامید کننده ۴۰۴ سایت ها را داشته ایم. صفحه ۴۰۴ معمولا زمانی که پستی از وبلاگ حذف شده و مسئول سایت فراموش کرده لینک آن را حذف کند و یا به دلایلی لینک url خراب شده است برای مخاطبین سایت نمایش داده می شود.

اگرچه برخورد با صفحه ۴۰۴ برای کاربران خوشایند نیست و ما نیز به عناون مالک سایت مایلیم سایت ما بی عیب و نقص باشد و تمام لینک های آن به دستی کار کند، اما این اتفاق ممکن است بیفتد و بنابراین لازم است راه کاری بیندیشیم تا هنگام برخورد کاربر با این صفحه، این تجربه برایش نا خوشایند نباشد.

 

۱-    شوخ طبع باشید

صفحه ۴۰۴ یک صفحه خشک و بی روح است که به کاربر اطلاع میدهد لینک در خواستی او در سایت موجود نیست. می توان با استفاده از کمی شوخ طبعی در طراحی این صفحه، حس ناراحت کننده ای را که به کاربر هنگام مواجه با این صفحه دست می دهد، را کاهش داد.

برای مثال یک نمونه جالب که در یکی از وب سایت ها مشاهده کردم، سایت blue egg بود که در طراحی این صفحه از ویدیو معروف بزی که صدایی شبیه انسان از خود در می آورد استفاده کرده بود و حتی لینک پخش آن را در آن صفحه قرار داده بود. من به عنوان کاربر به جای ناراحت شدن به خاطر نیافتن مطلب مورد نظرم لبخند زدم. شما نیز می توانید مشابه این کار را انجام دهید. هم چنین می توانید از کاراکتر شخصیت های محبوب کارتونی و طنز استفاده کنید.

 

۲-     جالب و سرگرم کننده

شما با استفاده از هنر انیمیشن سازی می توانید کاری کنید که کاربر حتی احساس نکند با یک صفحه ۴۰۴ مواجه شده و حس کند در حال تماشای یک فیلم یا کارتون است و این تجربه ناخوشایند را تبدیل به یک تجربه خوشایند برای کاربر کرده است.

یک نمونه جذاب و سرگرم کننده دیگر شبیه سازی یک بازی در این صفحه است. بازی ها به شدت سرگرم کننده هستند و مقابله با حس محرک برای بازی کردن بسیار سخت است. بنا بر این با این کار یک تجربه خوشایند را برای کاربر خود رقم زده اید.

۳-    خلاق باشید
اگر مایل به استفاده از هیچ کدام از روش هایی که در بالا ذکر شد نیستید، حداقل کاری که برای خرسندی کاربر خود می توانید انجام بدهد این است که خلاق باشید. با کلمات بازی کنید و با استفاده از خلاقیت خود یک گرافیک عالی برای صفحه ۴۰۴ خود ایجاد کنید. نرم افزار های گرافیکی زیادی برای این کار وجود دارند و ایلاستریتور یک از این نرم افزار هاست که قدرت زیادی در ایجاد تصاویر جذاب و منحصر به فرد دارد.

۴-    مسئولیت پذیر باشید
مسئولیت این که کاربر با این خطا مواجه شده است، با شماست و اشتباهی که از جانب شما سر زده است و بنا بر این مسئولیت پذیر باشید و کاربر را هنگام مواجه با این خطا تنها نگذارید.
در این صفحه به کاربر بگویید که چه کارهایی می تواند انجام بدهد تا به آنچه مد نظرش بوده دسترسی یابد و قدم بعدی آنها چیست. در اینجا مطمئن شوید که تمام لینک های بعدی لازم که کاربر نیاز دارد در این صفحه وجود دارد. مانند لینک به صفحه اصلی، نقشه سایت و یا … .
همیشه به یاد داشته باشید می توان از موقعیت ها برای خرسند نمودن و جذب کاربر بیشتر به سمت سایت استفاده کرد و حتی اگر این موقعیت، مواجه کاربر با صفحه ناخوشایند ۴۰۴ باشد.
منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =