چهارشنبه , ۱ آذر ۱۳۹۶

آموزش طراحی سایت برای موبایل

گوگل مدتی است که الگوریتمی را معرفی کرده است که در آن به سایت‌هایی که نسخه موبایل داشته باشند در نتایج جستجو برتری می‌دهد. بنابراین زمان آن رسیده است که اگر نسخه موبایل برای وب سایت خود تهیه نکرده‌اید، دست به کار شوید.

معرفی ۲ نوع از موبایل سایت‌ها

–    طراحی سایت واکنش گرا:

محتوا یکسانی را به تمامی کاربران موبایلی و کامپیوتری (چه ان دسته که از موبایل چه آن دسته که از کامپیوتر استفاده می‌کنند)، ارائه می‌دهد.

خوبی‌ها:
•    سایت شما یک url دارد و مدیریت انجام عملیات در راستای سئو را اسانتر می‌کند
•    این نسخه بر روی تمامی دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کند

بدی‌ها:
•    طراحی این سایت‌ها معمولاً مشکل تر و پر هزینه است

–    تولید نسخه مختص به دستگاه‌های موبایل:

بر روی یک زیر دامنه از نسخه اصلی وب سایت شما قرار داده می‌شود و تنها مختص به دستگاه‌های موبایل است.

خوبی‌ها:
•    تنها مختص موبایل طراحی شده و استفاده مناسب تری در موبایل دارند
•    تولید آن‌ها سریع‌تر و کم هزینه تر است

بدی‌ها:
•    داشتن چند url برای وب سایت توسعه لینک‌ها را سخت تر می‌کند

آیا سایت شما با دستگاه‌های موبایل سازگار است؟

برای این کار می‌توانید از ابزار آزمایش سازگاری سایت با موبایل (Mobile friendly Test) استفاده کنید. سپس برای دریافت جزییات بیشتر می‌توانید از گوگل وب مستر استفاده کنید.
از قسمت Search Traffic گزینه mobile usability report را انتخاب کنید. در مثال زیر یک سایت بدون هیچ مشکل در استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های موبایل را مشاهده می‌کنید.

برای بهینه سازی نسخه موبایل باید بدانید که گوگل چه استانداردهایی را برای تایید کردن سایت‌های سازگار با موبایل بر می‌شمارد، برخی از استاندارد ها عبارتند از :
–    سرعت بارگذاری صفحات
–    اندازه فونت مناسب
–    عدم استفاده از فلش و سایر نرم افزارهایی که با موبایل‌ها سازگار نیستند
–    وجود فاصله مناسب و فضای خالی مناسب بین المان‌ها برای کلیک مناسب بر روی آن‌ها
–    ….

ترافیک کسب شده برای سایت از طریق دستگا های موبایل

به قسمت Mobile Overview در گوگل Analatyc بروید. در این قسمت می‌توانید در صد بازدید کنندگانی که از دستگاه‌های موبایل برای بازدید از سایت شما استفاده کرده‌اند را بدست آورید. هرچه تعداد بازدید کنندگان بیشتری داشت باشید، ایجاد یک نسخه برای این کاربران ضروری تر است.

صفحات فروردی برتر در دستگاه‌های موبایل
در قسمت Landing Pages در گوگل Analatyc، می‌توانید بررسی کنید کدامیک از صفحات شما در بین کاربران موبایل محبوب تر است و کاربران ابتدا به کدامیک از صفحات شما سر می‌زنند. با این اطلاعات شما متوجه می‌شوید بر روی سازگار سازی کدام یک از صفحات خود باید وقت و انرژی بیشتری بگذارید.

صفحات فرودی جستجوهای محلی
بسیاری از تجارت‌ها، صفحات فروردی خود را بسته به مناطق جغرافیای که سایت بازدید می‌شود تنظیم می‌کنند. و نسخه سازگار با موبایل این صفحات را تولید می‌کنند. در تصویر زیر می‌بینید که این سایت چطور یک نسخه جداگانه از صفحه فرودی خود برای هر منطقه جغرافیایی تولید کرده است.

داده‌های جدید نشان می‌دهند بیشتر جستجوهای محلی – آن‌هایی ک عبارت مورد نظر به همراه نام شهر جستجو می‌شود – در دستگا های موبایل انجام می‌شوند. بنا بر این لازم است از سازگاری این صفحات با موبایل‌ها اطمینان حاصل کنید. هم چنین در نقاط مختلف وب سایت نام و آدرس و شمار ه تلفن خود را ذکر کنید و با این کار به گوگل برای نمایش نتایج مناسب با منطقه مورد نظر کاربر کمک زیادی خواهید کرد.

در آخر پیشنهاد می کنم لیستی از صفحات مهم وب سایت خود در دستگا ه های موبایل، تماس با ما، درباره ما، صفحات فروردی برتر در دستگاه‌های موبایل، صفحات فرودی جستجوهای محلی داشته باشید.
منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =