سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

5 نوع طراحی سایت که باید از آن دوری کنید

طراحی یک سایت اولین چیزی است که کاربر هنگام تصمیم گرفتن بین ماندن یا خروج از وب سایت شما به آن توجه می‌کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که طراحی که برای وب سایت خود در نظر می‌گیرید، کاربر پسند است و سبب می‌شود کاربر مدت زمان بیشتری در سایت شما سپری کند. در ادامه به ۵ نمونه از المان‌هایی که در طراحی سایت نباید از آن‌ها استفاده کنید، اشاره می کنم:

 

۱- اسلایدر

یکی از جذابیت های سایت های طراحی شده قسمت اسلاید شو یا همان اسلایدر آنهاست. متاسفانه اکثر سایت های ایرانی از این قسمت برای نمایش محصولات خود استفاده می کنند! همیشه فراموش نکنید که
در طراحی وب سایت خود، باید از المان‌ها به نحوی استفاده کنید که توجه کاربر برای پاسخ به نیاز خود هرچه بیشتر جلب کند. اسلایدر هایی که فقط صرفا به محصول اشاره دارند تنها باعث انحراف آن‌ها از موضوع اصلی می‌شوند.

کاربران هنگام بازدید از سایت شما به دنبال پیدا کردن جواب سؤال خود به سریع‌ترین وجه ممکن هستند و هیچکدام زمان خود را به تماشای اسلایدر ها نمی‌گذارند و در بیشتر مواقع برای پیدا کردن مطلب اصلی، آن‌ها را نادیده گرفته و صفحه را به پایین می‌لغزانند.
علاوه بر این، اسلایدر ها حاوی کدهای جاوااسکریپت و عکس‌های با حجم بالا هستند که این بر روی زمان بار گذاری صفحات شما بسیار تأثیر گذار است. این کاهش در بارگذاری در تلفن‌های همراه بیشتر می‌شود. و از آن جایی که امروزه اکثر کاربران از تلفن‌های همراه برای وب گردی استفاده می‌کنند، در صورتی که سرعت بار گذاری سایت شما را کند بیابند، حجم بازدید صفحات شما به شدت کاهش می‌یابد.

راه حل:

سعی کنید اسلایدر خود را بر روی دو و حداکثر سه اسلاید تنظیم کنید و از درج اسلاید های بیشتر جدا خودداری کنید.

در اسلایدر ها به جای توصیف محصول از پیشنهاد های خرید یا معرفی محصول جدید یا یک خبر مهم در راستای بازاریابی اینترنتی استفاده کنید.

در صورتی که مطلب مناسبی برای اسلاید شو خود ندارید حتما آن را غیر فعال کنید.

سعی کنید اسلاید شو خود را (حداقل هر هفته) به روز کنید که سایت شما از یکنواختی خارج شود.

 

۲-  پاپ آپ ها

Pop up ها یی که به کاربر پیشنهاد می‌دهند در سرویس پذیرش ایمیل عضو شوند و یا آن‌ها را تشویق به انجام کاری می‌کنند تا زمانی مؤثر هستند که تجربه کاربر از سایت را ویران نکرده و تلاش‌هایی که در زمینه بازاریابی صورت گرفته‌اند را خراب نکند. Pop up هایی که بعد از یک زمان مناسب از حضور کاربر در سایت و با یک پیشنهاد خوب و آسان برای کاربر برای انتخاب کردن ظاهر می‌شوند، Pop up های خوبی هستند، اما این Pop up ها زمانی مشکل زا می‌شوند که در آن‌ها از کلمات نا مناسبی ” نه متشکرم، من مایلم این فرصت خوب و فوق العاده را از دست بدهم ” استفاده شوند. کاربران از این کلمات استقبال نخواهند کرد و شما ترافیک سایت خود را از دست خواهید داد.

 

۳-  بار گذاری خودکار ویدیوها
کاربران مایل نیستند با صدای آزاردهنده پخش خودکار ویدیوهای که مایل به دیدن آن‌ها نبوده‌اند، مواجه شوند. بنابراین اکثر آن‌ها هنگام مواجه با این مورد، نه تنها ویدیو را قطع می‌کنند از سایت نیز خارج می‌شوند. بنابراین به آنها اجازه بدهید هر زمان که مایل بودند ویدیوها را پخش کنند.

 

۴-  سایت جداگانه برای کاربران موبایل
کاربرانی که از سایت شما با استفاده از موبایل دیدن می‌کنند، انتظار دارند با همان طراحی نسخه دسکتاپ مواجه شوند و سایت‌هایی که از نسخه‌های جداگان برای موبایل استفاده می‌کنند سبب گمراهی و سردر گمی کاربران می‌شوند. گوگل نیز اذعان کرده است که به سایت‌هایی که طراحی واکنش گرا یا همان طراحی سایت ریسپانسیو دارند نسبت به سایت‌هایی که از نسخه جداگانه برای نمایش در موبایل دارند، رتبه بالاتری اختصاص خواهد داد.

 

۵- طراحی سایت  Skeuomorphism

طراحی سایت skeuomorphism به این معنی است که طراحی دقیقا شبیه تجسم شی در دنیای واقعی باشد مثلا سایت خبری را شبیه به روزنامه طراحی کنید. یا یک سایت مجله آنلاین مثل یک مجله واقعی ورق بخورد .

این نوع طراحی به شدت قدیمی شده و امروزه از flat Design اسقبال بیشتری می‌شود. برای مثال ویندوز ۸ یک نمونه کامل از flat design است. ممکن برای بعضی از کاربران طراحی flat گیج کننده به نظر برسد و خوشایند نباشد. برای این راهنمایی بهتر این دسته از کاربران برای استفاده از وب سایت خود می‌توانید در طراحی دکمه‌ها و و امثال آن از Skeuomorphism استفاده کنید.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =