سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

۵ اصل ساده برای افزایش UX در طراحی سایت

– برقراری ارتباط

طراحی خوب به کاربر کمک می‌کند بهتر با ان ارتباط برقرار کند. کاربران مایل نیستند خود را درگیر تحلیل و بررسی یک تن از داده‌های در هم و برهم و تحلیل و انالیزها کنند. مطالب در سایت باید واضح و قابلیت خوانایی بالایی داشته باشند. برای مثال یک منو با ۱۲ گزینه طراحی پیچیده و گیج کننده‌ای محسوب می‌شود! با سازماندهی رنگ، فونت و آیکون می‌توانید سبب شوید کاربر بهتر با طراحی شما ارتباط برقرار کند. هر فرد به طور معمول در یک زمان می‌تواند یک چیز را پردازش کند و قرار دادن المان‌های زیاد برای پردازش آنها را سردرگم خواهد کرد.

– وضوح

برای مثال قیمت گذاری زمینه‌ای که شما همیشه باید به وضوح دران کار کنید. هیچ کاربری دوست ندارد روی چیزی برای خرید کلیک کند که نداند چیست. در حالی که یک دید کلی رایگان از آن محصول یا هر چیز دیگری می‌تواند باعث ایجاد حس اعتماد در کاربرانتان بشود. برای همین است که میگویم به وضوح کارهایتان را انجام بدهید تا کاربرها بتوانند بفهمند که شما چه می‌کنید.

در هنگام طراحی به نیازهای کاربران توجه کنید و ببینید آنها از طرح شما به چه چیز بیشتر نیاز دارند و چه المان‌هایی باید دران رعایت شود. برای مثال اگر وب سایت شما یک وب سایت فروش محصولات آنلاین است می‌بایست المان‌های مناسب برای آن، مانند عکس محصول، توضیحات، قیمت و امکان خرید آسان برای آن فراهم شود و در طراحی تمامی این المان‌ها باید وضوحشان رعایت شود. به این صورت که کاربر حس کند تمامی آنچه که نیاز دارد بداند ذکر شده است.

– اعتماد
یکی دیگر از المان‌های افزایش ux در سایت افزایش میزان اعتماد کابران است. طراحی سایت می‌بایست آرام بخش باشد و بتواند اعتماد کاربران را جلب کند تا آنها بتوانند با ایشان ارتباط برقرار کند. اگر در طراحی خود از تعداد تبلیغات زیادی استفاده کنید، این حس به کاربر دست می‌دهد که این سایت هیچ نکته مفیدی برایش نخواهد داشت و صرفاً دامی است برای کاربران در انجام خرید!! بنابراین می‌بایست کاری کنید تا انها حس کنند به خود انها اهمیت داده‌اید و سایت را مطابق با سلیقه و افکار ایشان و برای رفع نیازهایشان طراحی کرده‌اید و این سایت مطالب مفیدی برای انها به همراه خواهد داشت.

– انس
امکان استفاده اسان از امکانات سایت یک دیگر از عوامل افزایش ux است. با استفاده از فریم ورک‌های مختلف در طراحی صفحات مختلف و بهره گرفتن از استراتژی آنها این امر آسانتر شده است. بنابراین سعی کنید در طراحی خود از المان‌ها و آیکون‌هایی استفاده کنید که شناخته شده هستند و کاربر با آنها انس دارد و یا به راحتی می‌تواند با آن انس بگیرد. نحوه نمایش سایت در دستگاههای مختلف را آزمایش کرده و بررسی کنید امکان استفاده از سایت با این دستگاه‌ها برای کاربران موبایل نیز مانند کاربران دسکتاپ راحت است یا خیر.

– لذت
استفاده از سایت را برای کاربران هیجان انگیز و جالب کنید. می‌توانید برای این کار از قرار دادن بازی‌های مختلف در فسمتی از سایت و دادن امکاناتی نظیر چت‌روم و یا خواندن اخبار روز و یا هر آنچه دلخواه قشر مخاطبان شما است، استفاده کنید.

لذت بردن از یک محصول و یا امکانات سایت سبب می‌شود آن محصول و یا سایت برای مدت زمان زیادی در ذهن کاربر باقی بماند و تجربه خوبی از برخورد با سایت شما در ذهنش باقی بماند. با ساختن محصولات متفکرانه با نیت واضح‌تر بودن، لذتبخش‌تر بودن و … تجربه کاربری بهتری برای محصولات خود می‌سازید.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 10 =