سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

نقش طبقه‌بندی محتوا در بهینه‌سازی وب‌سایت

طبقه بندی محتوا در وب سایت به آسان‌تر پیدا شدن محتوا در هنگام جستجو کمک می‌کند. کسی که مسئول نام گذاری و سازمان دهی محتوا بر روی وب سایت است از طبقه بندی محتوا برای این کار استفاده می‌کند.

– انواع طبقه بندی محتوا

انواع طبقه بندی محتوا به ۴ دسته صاف، سلسله مراتبی، شبکه‌ای و چند وجهی تقسیم می‌شود.

طبقه بندی صاف:

طبقه بندی صاف به نام طبقه بندی لایه بندی نشده نیز شناخته می‌شود و شامل آیتم‌هاست که به صورت لیست وار کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در این طبقه بندی تمامی آیتم‌ها وزن یکسانی دارند اگرچه در یک وب سایت آیتم‌هایی که اولویت بالاتری دارند اول قرار می‌گیرند. وب سایتهای کوچک می‌توانند شامل یک طبقه بندی صاف باشند و کاربر پسند نیز باشند.

طبقه بندی سلسله مراتبی:

طبقه بندی سلسله مراتبی، ترتیب سلسله مراتبی دسته بندی‌ها به صورت درخت و یا فلوچارت است که آیتم‌های با اولویت بالاتر در جایگاه بالاتر قرار می‌گیرند. همه ساختارها در طبقه بندی سلسله مراتبی یکسان نیستند. در اینجا هر والد یک فرزند ندارد. بعضی از آن‌ها می‌توانند چندین دسته بندی داشته باشند. چند توصیه جهت به کار بردن طبقه بدی سلسه مراتبی:

– گسترده و کم عمق بهتر از باریک و عمیق است: با اینکه طراحی واکنش گرا بر روی طبقه بندی با سلسله مراتب عمیق‌تر تاکید دارد اما محتواها در سلسله مراتب گسترده و کم عمق آسان‌تر جای می‌گیرند و پیدا می‌شوند. سرعت پیدا شدن آیتم نقش بسیار مهمی در کاربر پسند بودن و تجربه کاربری ایفا می‌کند

– نام گذاری منحصر به فرد دسته بندی‌ها: نام گذاری دسته بندی‌ها باید برای کاربر منحصر به فرد، قابل فهم و تمایز با یکدیگر باشند.

طبقه بندی شبکه‌ای:

طبقه بندی انجمنی، دسته بندی‌ها را هم به صورت سلسله مراتبی و هم به صوت انجمنی سازماندهی می‌کند. هر دسته بندی می‌تواند به هر دسته بندی دیگر متصل شود و ارتباطات بین آیتم‌ها می‌تواند معنی مختلفی بدهد.

مواردی که در آن‌ها می‌توانید از طبقه بندی شبکه‌ای استفاده کنید:

– پر فروش ترین ها

– محبوب‌ترین‌ها

– پر بازدیدترین‌ها

– جدیدترین‌ها

– مقالات توصیه شده

طبقه بندی چند وجهی:

طبقه بندی چند وجهی به یک آیتم اجازه می‌دهد به چند طبقه بندی مختلف اختصاص داده شود (مجموعه‌ای از ویژگی‌ها) و به طبقه بندی اجازه می‌دهد به چند طریق مختلف مرتب سازی شود. برای فهم بیشتر این طبقه بندی از یک مورد استفاده آن در وب سایت Zappos.com مثال می‌زنیم. برای خرید یک کفش از این وب سایت وجه‌های مختلف (مجموعه‌ای از ویژگی‌های مختلف) برای کفش‌ها در نظر گرفته شده است از قبیل؛ اندازه، طول، کارایی، برند، رنگ، قیمت، وزن و … .

تولید و پیاده سازی یک طبقه بندی موفق بخش مهمی از طراحی، توسعه، بهینه سازی و تلاش در جهت بازرایابی برای وب‌سایت است. اطمینان حاصل کنید طبقه بندی مناسب را برای وب سایت خود انتخاب می‌کنید.

 منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =