سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

6 اصل مهم در طراحی سلسله مراتب تصویری وب‌سایت

در طراحی سایت‌های گوناگون با رنگ و لعا‌ب‌هایی که مد نظرتان است، چند اصل کلیدی وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید هرگونه طرح دلخواهی را به راحتی طراحی کرده و مطمئن باشید نظر هر کاربر با هر نوع سلیقه ای را جلب می‌کنید.

۱- بررسی الگوی صفحه
همه افراد صفحات را از بالا به پایین و از راست به چپ می‌خوانند. مطالعات نشان داده است که افراد پیش از اینکه اقدام به خواندن صفحه کنند، به طور اجمالی آن را بررسی می‌کنند. الگو مورد استفاده در بررسی صفحات به صورت ” F بر عکس” و یا “Z برعکس” است. با دانستن این مطلب می‌توانید از آن در طراحی بهینه صفحات خود استفاده کنید.

– الگوی ” F برعکس”
این الگو در صفحات شامل بلاگ‌ها و مقالات و صفحات نمایش نتایج جستجو که در آن به مقدار زیاد و در قالب پاراگراف از متن استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربر در قسمت سمت راست صفحه به دنبال کلمات کلیدی جذاب در عنوان مقالات و خطوط ابتدایی مقالات می‌گردد و سپس اگر آنها را جداب بداند شروع به خواندن آنها به سمت چپ می‌کند. شما چطور می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید؟ مطالب مهم خود را در سمت راست صفحه قرار دهید و از عناوین کوتاه و پر رنگ استفاده کنید.

– الگوی “Z برعکس “
در مابقی صفحات استفاده می‌شود که در آن‌ها متن زیادی مورد استفاده قرار نگرفته و عناصر صفحه در قالب پاراگراف نیستند. در این حالت نظر کاربر ابتدا به قسمت بالایی صفحه، جایی که معمولاً مطالب مهم در انها قرار دارند، جلب می‌شود و سپس نگاهش به طور مورب قسمت مخالف صفحه به پایین می‌آید و دوباره همان کار را انجام می‌دهد.

طراحان وب سایت معمولاً صفحات خود را طوری طراحی می‌کنند که مطابق این الگو باشد و در این راستا لوگو و منوها را در قسمت بالایی صفحه طراحی کرده و مابقی مطالب مهم را در قسمت پایین آن قرار داده و آن‌ها را ه صورت مورب به هم متصل می‌کنند.

۲- سایز و اندازه
افراد به طور معمول به متون با اندازه بزرگتر بیشتر توجه می‌کنند و اول آن‌ها را می‌بینند. مورد قابل توجه دیگری که قابل ذکر است این است که این قاعده به حدی قوی است که بر قانون خوانده شدن مطالب از بالا به پایین غلبه می‌کند و در صورت وجود ۲ خط که خط پایین از خط بالا فونت بزرگتری داشته باشد، خط پایین پیش از خط بالا جلب توجه می‌کند.

۳- فضای خالی و طرز نمایش

یک راه دیگر برای جلب توجه به عناصر صفحه قرار دادن فضای خالی اضافی در صفحه است به طوری که وجود آن عنصر در صفحه خود نمایی کند. وقتی در سلسله مراتب تصویری صحبت از طرز نمایش می‌شود به معنای طرز نمایش تصاویر در صفحه نیست بلکه به معنای طرز قرار گرفتن متون، فضاهای خالی و دیگر جزییات موجود در صفحه است.

۴- سبک حروف و جفت شدن
انتخاب سبک حروف در ایجاد سلسله مراتب تصویری مهم و اساسی است. مهم‌ترین شاخصه وزن آنهاست و در درجات بعدی اهمیت می‌توان از سبک آن به عنوان مثال sans serif و serif و کج نویسی آنها نام برد. در بعضی موارد قصد داریم المان‌هایی با درجه اهمیت یکسان در سلسله مراتب تصویری ایجاد کنیم. در صورتی که تمامی المان‌ها ساز و فونت یکسانی داشته باشد، یک صفحه کسل‌کننده خواهیم داشت اما می‌توانیم با بهره‌گیری از این ویژگی و استفاده از سبک‌های مختلف در فونت و وزن از این کسل‌کنندگی عناصر جلوگیری کنیم.

۵- رنگ
رنگ‌های روشن نسبت به رنگ‌های سرد و خاکستری توجه بیشتری جلب می‌کنند. از کاربرد رنگ‌ها می‌توان برای جلب توجه و دادن اهمیت بیشتر به بخش‌هایی از سایت مانند لیست نمایش‌ها و جدیدترین اخبار و … از این ویژگی استفاده کرد.

۶ – جهت
صفحات وب معمولاً بر پایه خطوط عمودی و یا افقی طراحی می‌شوند. در چنین سیستم‌هایی برای مصداق بخشیدن به سلسله مراتب تصویری باید این صفحات افقی و عمودی را بشکنید و متونی مورب و منحنی تولید کنید! این متون بدون شک در بین این همه خطوط عمودی و افقی منظم توجه زیادی به خود جلب خواهند کرد.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =