سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

چگونه روانشناسی بر طراحی سایت اثر می گذارد

روانشناسی بر روی تعاملات روز مره ما تأثیر گذار است. این موضوع در مورد نحوه برقراری ارتباط توسط افراد با وب سایت نیز صادق است. طراحان وب سایت باید از این موضوع به بهترین نحو بهره گیرند. در ادامه به بررسی چگونگی استفاده از روانشناسی در هنگام طراحی سایت می‌پردازیم.

 

کاشتن بذر اعتماد

جلب اعتماد بازدید کنندگان وب سایت از بالاترین اولویت‌های یک وب سایت است. شما تنها چند ثانیه برای این کار زمان دارید و از زمانی که بازدید کننده با سایت شما مواجه می‌شود تا رمانی که تصمیم می‌گیرد در آن بماند و یا آن را ببندد.  به خاطر داشته باشید بازدید کنندگان بطور باقوه در ابتدا به سایت‌ها بد گمان هستند، مخصوصاً اگر این سایت قصد فروش محصولی به آن‌ها داشته باشید. پس کاشتن بذر اعتماد کار آسانی نخواهد بود.

داشتن طراحی گرافیکی ضعیف یکی از دلایلی است که سبب سلب اعتماد از یک وب می‌شود. طراحی گرافیکی شما باید مدرن و به روز باشد و متون و عکس‌ها استاده شده از آن مناسب این طراحی باشند.

یکی دیگر از راه‌های جلب اعتماد بازدید کنندگان گویا بودن اهداف شعلی شماست. کاربر باید بتواند با یک نگاه سریع و گذرا متوجه اهداف شغلی شما و محصولاتی که تولید می‌کنید و خدماتی که ارائه می‌دهید، بشود.
برای اینکار می‌توانید یک لیست از آرم شرکت‌هایی که با شما همکاری می‌کنند و شما نیازهای انها را بر آورده می‌کنید فراهم کنید و در صفحه اصلی خود قرار دهید. و هم چنین محلی برای نمایش عکس‌های گزیده و گلچین از محصولات خود در صفحه اصلی قرار دهید.

 

روانشناسی اجتماع

افراد معمولاً آنچه را که در اطرافیان خود می بیینند به عنوان “قابل قبول” می‌پسندند. بنا بر این شما می‌بایست مصداق این دانسته علمی را در طراحی سایت خود رعایت کنید. به این معنا که وب سایت شما باید از نظر گرافیکی قابل رقابت با دیگر کمپانی‌ها در پیشه شما باشد. و به این ترتیب بتوانید در بین انها حضور داشته باشید.

حقیقت روانشناسی دیگر که باید ان را مد نظر داشته باشید این است که افراد همیشه دوست دارند احساس کنند که عضوی از چیزی هستند و به جایی تعلق دارند. از این حقیقت در طراحی سایت خود استفاده کنید و کاری کنید که کاربران احساس کنند در شغل شما حضور دارند و حضور شما برای آن‌ها مهم است و احساس کنند به آنجا تعلق دارند.

مورد دیگری که از اهمیت برخوردار است، علاقه افراد به داد و ستد و دریافت یک چیز ارزشمند در ازای انجام کاری است. بنا بر این در نظر داشته باشید که در طراحی وب سایت موقعیت‌هایی برای دادن این پاداش‌ها به کاربران در نظر بگیرید. هدیه یک کاتالوگ آنلاین، یک کتاب یا یک فایل صوتی می تواند گزینه خوبی برای این موضوع باشد.
شناخت الگوها

مغز انسان قدرت فوق العاده ای در جستجو، شناخت و تشخیص الگو دارد. در سفارش طراحی سایت از این ویژگی به نفع خود استفاده کنید. در طراحی سایت خود از یک الگو خاص پیروی کنید تا با آن الگو شناخته شوید و محبوبیت پیدا کنید. از یک نوع طیف رنگی در طراحی استفاده کنید و از یک سبک برای تولید و نمایش عکس‌ها پیروی کنید تا الگوی استفاده شده توسط شما در خاطر کاربران ماندگار و شناخته شده شود.

در خاطر داشته باشید که در عین حال که باید یک الگو اختصاصی برای سایت خود طراحی کنید در این الگو باید الگوهای شناخته شده در وب را نیز رعایت کنید. برای مثال لوگو معمولاً در گوشه بالا و سمت چپ قرار می‌گیرد و به صفحه اصلی لینک می‌شود و لینک‌های خارجی با رنگ آبی از دیگر محتوا سایت تمایز داده می‌شود.. در نظر نگرفتن این نکات از محبوبیت الگو طراحی شده توسط شما می‌کاهد.

 

روانشناسی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ به بررسی این موضوع می‌پردازد که چطور هر رنگ به تنهایی و یا ترکیب رنگ‌ها بر روی رفتار و حالت افراد تأثیر می‌گذارند. در طراحی وب سایت استفاده از روانشناسی رنگ‌ها از این نظر اهمیت دارد که شما باید بدانید برای تحت تأثیر قرار دادن کاربران باید از چه رنگ‌هایی استفاده کنید. و چه رنگ‌هایی شما را به نتیجه دلخواه برای جذب مشتری بیشتر می‌رساند.

رعایت سلسله مراتب تصویری

افراد معمولاً به سمت عناصری که نسبت به عناصر دیگر جذاب تر هستند و بیشتر به چشم می‌آیند، جذب می‌شوند. از این ویژگی انسان‌ها به نفع خود استفاده کنید. عناصر جذاب و متفاوت از محتوای غالب در سایت، نظر کاربران را به خود جلب می‌کند. از این عناصر به عنوان یک راهنمای تصویری برای راهنمایی کاربران به سمت قسمت‌هایی از سایت که مد نظرتان است استفاده کنید. و این نکته را در نظر داشته باشید که کاربران سایت شما مطالب را از بالا به پایین و از راست به چپ می‌خوانند. این کار را می‌توانید با تغیر در اندازه فونت متن و یا استفاده از یک عکس جالب در قسمت مورد نظر و چیزهایی از این قبیل استفاده کنید.

فضای خالی در صفحه
طبق مطالعات انجام شده، هرچه اطلاعات بیشتری در یک زمان در مورد یک موضوع به افراد داده شود، تصمیم گیری برای انتخاب برای آن‌ها شوار تر می‌شود. بنا بر این به فکر این نباشید که تمام صفحه خود را از اطلاعات پر کنید تا کاربر نیازی به جستجو نداشته باشد و این واقعیت علمی را مد نظر داشته باشید.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =