سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

اصول بنیادی تولید محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جستجو

در بهینه سازی موتورهای جستجو هیچ چیز مهم‌تر از خود محتوا نیست. به همین دلیل برای بهینه سازی موتورهای جستجو باید بر روی تولید محتوا و چگونگی تولید محتوا تمرکز کنیم. این محتوا باید به طور اختصاصی برای وب‌سایت شما نوشته شده باشد و موتورهای جستجو بتوانند به راحتی متن آن را خوانده و شاخص بندی کنند. در زیر به المان‌های مهمی که در تولید محتوا و در نتیجه حضور قوی در موتورهای جستجو باید توجه کنید، پرداخته‌ایم.

– کلمات کلیدی

قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوا کنید، کلمات کلیدی را که کاربران در هنگام ورود به وبلاگ و مقالات وب سایت شما جستجو می‌کنند شناسایی کنید. دقت داشته باشید این لغات، کلماتی هستند که کاربران آنها را جستجو می‌کنند و با آنها سر و کار دارند، نه لغات تخصصی که شما و همکارانتان هنگام کار با یکدیگر به کار می‌برید. اولین قدم در پروسه یافتن کلمات کلیدی تهیه لیستی از کلمات و عباراتی است که کاربر ممکن است با جستجوی آنها به سایت شما برسد.

در انتخاب این کلمات جزئی نگر باشید. از لغات کلی مانند «کفش» استفاده نکنید و به جای آنها از لغاتی مانند «کفش عروسی» و «کفش پیاده روی نایک» و یا «کفش پاشنه بلند چرمی» استفاده کنید. پس از اینکه این لیست از کلمات کلیدی را تهیه کردید، قدم بعدی مشخص کردن این است که این لغات تا چه حد مفید و قابل استفاده هستند. اینجاست که استفده از ابزارهای جستجو برای کلمات کلیدی به کار می‌آیند. گوگل و بینگ هر دو ابزارهای رایگانی برای شناسایی و قرار دادن کلمات کلیدی در اختیار شماست.

با استفاده از این ابزار شما متوجه خواهید شد چه تعداد کاربر از آن کلمات برای جستجوهای روزمره خود استفاده می‌کنند. و چه تعداد از این کلمات منجر به هدایت کاربران به سمت سایت و انجام فرایندهای مورد درخواست سایت از طرف کاربران شده است. این ابزار هم چنین شما را از کلماتی که در لیست شما نیستند و یا کلمات مشابه با کلمات موجود در لیست شما اگاه می‌سازند.

پس از این مرحله شما لیستی از کلمات در اختیار دارید که برای انتخاب نهایی کلمه کلیدی از کلمات موجود در آن استفاده خواهید کرد. در انتخاب کلمات مورد نظرتان، کلمات کلی مانند «کفش» را به طور کامل حذف نکنید. این کلمات به کاربر شما اجازه می‌دهد متوجه هدف کلی محتوا شما بشود. اما کلمات جزیی تر سبب می‌شوند نظر کاربر به سمت محتوای تولیدی شما جلب شود.

کلمات کلیدی مناسب صفات زیر را دارا هستند:

– ارتباط قوی با محتوا: شما برای این کلمات محتوای مرتبط دارید

– حجم نسبتاً بالای جستجو: این کلمات به مقدار زیاد توسط کاربران برای جستجو استفاده می‌شوند

– رقیب نسبتاً کم: نتایج یافته شده برای جستجوی این کلمات کم هستند

زمانی که کلمات کلیدی‌تان را مشخص کردید، زمان آن می‌رسد که پیرامون آن کلمات محتوا تولید کنید.

به خاطر داشته باشید که موتورهای جستجو به محتواهای منحصر به فرد و با کیفیت برتری می‌دهند. یک راه که با استفاده از آن محتواهای با کیفیت را شناسایی می‌کنند، تعداد لینک‌هایی است که به یک محتوای خاص ارجاع داده شده است. به خاطر داشته باشید لینک‌هایی که از سایت‌های بزرگ و معتبر به سایت شما داده می‌شوند از لینک‌هایی از سایت‌های رده پایین‌تر وارد می‌شوند، اهمیت بالاتری دارند و هم چنین لینک که از سایتهای با موضوع مرتبط با سایت شما از اهمیت بالاتری نسبت به لینک‌ها از سایت‌های نا مرتبط دارا هستند.

بهینه سازی عکس‌ها

موتورهای جستجو قادر به مشاهده تصاویر و گوش دادن به موزیک و یا دیدن ویدئوهای موجود در سایت شما نیستند. تنها چیزی که قادر به خواندن آن هستند، متون است. بنابراین باید این عکس‌ها، تصاویر و فایل‌های ویدئویی و صوتی را تبدیل به متون قابل فهم برای موتورهای جستجو کنیم. بنابراین باید تا جایی که ممکن است نام و یا عنوان‌های توصیفی برای آنها قرار دهیم.

استفاده از این نام‌های توصیفی نه تنها به موتورهای جستجو برای خوانده شدن و شاخص بندی بهتر این تصاویر و فایل‌ها کمک می‌کند، بلکه تجربه خوشایندتر و قابل درک تری برای کاربران نیز فراهم می‌کند. وب سایت‌هایی که به طور مداوم از تصاویر و فایل‌های صوتی و تصویری استفاده می‌کنند باید یک استراتژی مشخص و منحصر به فرد برای نام گذاری آنها در نظر بگیرند.

فراموش نکنید در هر یک از این تصاویر و فایل‌ها ویژگی alt را نام گذاری کنید. و از آن برای نوشتن توصیفات جانبی دیگر که در مورد فایل مورد نظر شماست، مانند سال تولید، کارگردان، بازیگر و … استفاده کنید. موتورهای جستجو انتظار دارند عکس‌ها و تصاویر در سایت شما را برای تصاویر با فرمت jpg و برای لوگو gif بیابند. بنابراین لازم است از این قانون در فرمت دهی تصاویر پیروی کنیم.

مدت زمان فایل‌های تصویری و صوتی باید حداکثر ۵ دقیقه باشد و اگر مدت زمان فایل‌های مد نظر شما بیشتر از این مقدار است، بهتر است آنها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب مجال بیشتری برای قرار دادن لینک‌های داخلی نیز پیدا خواهید کرد.

کیفیت و انحصاری بودن محتوا

تولید محتوا به تنهایی در بهینه سازی موتورهای جستجو مؤثر نیست. بلکه تولید محتوای با کیفیت در این بهینه سازی تاثیرگذار است. در راهنمایی که گوگل به طور اختصاصی در مورد تولید محتوا منتشر کرده، به مالکان سایت‌ها توصیه کرده است که برای موتورهای جستجو مطلب ننویسند، بلکه برای کاربران خود مطلب بنویسند! بنابراین سعی کنید محتوایی بنویسید که مفید، سرگرم کننده، جذاب، آگاهی دهنده و در نهایت با رقیبان شما متمایز باشد.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 3 =