سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

10 نوع محتوای جذاب برای جلب رضایت کاربران

در نوشتن محتواهای مهم برای جلب رضایت کاربران در وبلاگ ها و وب سایت ها باید به چند نکته توجه داشته باشیم. بنا بر حسب اینکه شما گرداننده چه نوع وب سایتی هستید باید بدانید نوع محتوای شما چگونه باشد و چه نوع محتوایی برای چه وب سایتی مناسب است. بد نیست در حین خواندن این مقاله می تواند سری به مقاله دیگری همچون بازاریابی محتوا بزنید.

۱- محتوا با پاراگراف‌های کوتاه‌تر

محتوایی با پاراگراف‌های کوتاه‌تر و خلاصه توجه مخاطبان را بیشتر به خود جلب می‌کند و از لحاظ نوشتاری زیباتر است. در هر جای متون پاراگراف‌های طولانی دارید آنها را کوتاه‌تر کنید. هم چنین اگر جملاتی در متن شما وجود دارد که مایلید روی آن‌ها تاکید بیشتری صورت گیرد، آن‌ها را در پاراگراف‌های جداگانه قرار دهید.

– توصیه مهم:
در بالای صفحه و پس از زیرتیتر پاراگرافی شامل مهم‌ترین کلمات کلیدی و مفاهیمی که قصد رساندن آنها را به خوانندگان دارید، قرار دهید. چرا که بسیاری از خوانندگان پس از خواندن این پاراگراف تصمیم به دنبال کردن یا نکردن محتوای شما می‌گیرند.

۲- محتوایی دارای متون لینکدار

نظر کاربران و موتورهای جستجو در مورد استفاده از متن لینکدار در محتوا یکسان نیست. موتورهای جستجو در هنگام اسکن کردن محتوا، متون لینکدار را جزو متون منحصر به فرد مربوط به سایت بر نمی‌شمارند اما کاربران از این متون استقبال می‌کنند! بنابراین در استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

۳- محتواهای دارای عنوان و زیرعنوان

اگر مقدار کلمات محتوای شما از یک صفحه مانیتور بیشتر می‌شود از عناوین و زیر عناوین استفاده کنید. بدانید که چشمان کاربران به طورخودکار به دنبال متون درشت و کوتاهی که خلاصه متن را بیان می‌کنند می‌گردد. هیچگاه از رنگ خاکستری برای آنها استفاده نکنید چراکه برای رنگ عناوین باید از رنگ‌هایی با کنتراست بالا استفاده کرد، بعلاوه رنگ خاکستری در گوشی‌های موبایل به خوبی خوانده نمی‌شود.

۴- محتوا دارای لیست‌های اعداد و نشانه

به دلیل دسترسی آسان‌تر کاربران به محتوا، آن‌ها محتواهای دارای لیست‌های اعداد و یا نشانه را ترجیح می‌دهند. این لیست‌ها به آنها اجازه می‌دهند بدون اینکه مجبور باشند کل صفحه را برای یافتن موضوع مورد نظر در متن محتوا بگردند با کلیک بر روی عنوان ذکر شده در لیست مستقیماً به آن قسمت مراجعه کنند.

۵- محتوا دارای بلوک‌های نقل قول

یکی از راه‌های تولید محتوای کاربر پسند که خوانایی بالایی داشته باشند، استفاده از بلوک‌های نقل قول است. استفاده از بلوک‌های نقل قول می‌تواند به صورت جملات استخراج شده از داخل متن که با یک فرمت مشخص و با استفاده از المان‌های گرافیکی در محتوا استفاده می‌شوند، باشد و یا یک نقل قول از منبعی دیگر.

برای استفاده از این بلوک‌ها از متون استفاده کنید و سپس به انها جذابیت‌های گرافیکی خاص بدهید. ضمناً اینکه ابداً و اصلاً از جاوا اسکریپت استفاده نکنید تا در موتورهای جستجو به خوبی شناخته شود.

۶- محتوا دارای تصاویر گرافیکی به همراه عناوین و شرح تصویر

استفاده از تصاویر در صفحات وب دلایلی به غیر از جنبه زیبایی که عکس‌ها به صفحات می‌بخشند، دارند. استفاده از تصاویر در صفحات سبب می‌شود متون به راحتی توسط کاربران خوانده و درک شوند و کمک می‌کند توجه آنها به نکات مهم در صفحه که مد نظر شماست جلب شود.

علاوه بر تمامی دلایلی که ذکر شد، شما می‌توانید از تصاویر برای بهینه سازی و سئو نیز استفاده کنید. برای اینکار باید از ویژگی‌های css استفاده کرده و برای آن شرح تصویر و عنوان قرار دهید. این کار علاوه بر بهینه سازی به درک بهتر تصاویر توسط کاربران نیز کمک می‌کند.

۷- محتوا دارای ویدیو به همراه عناوین و شرح ویدیو

استفاده از ویدئوها به غیر از دلایلی که برای استفاده از تصاویر ذکر شد که شامل ویدئو هم می‌شوند، به خدمات و محصولات شما اعتبار می‌بخشد و کاربران را در تکمیل فرایند خرید و داشتن اعتماد بیشتر به انتخاب محصولات شما کمک می‌کند. به دلایل ذکر شده در بالا استفاده از المان شرح ویدیو و عنوان ضروری می‌باشد.

۸- محتوا با متون پررنگ و کج

یک راه دیگر افزایش خوانایی متون استفاده از متون پر رنگ و یا کج در نوشته است. با استفاده مناسب از این فرمت می‌توان توجه کاربر را به عناوین، شرح تصاویر و بلوک‌های نقل قول و حتی یک کلمه یا عبارت در مقاله جلب کرد.

لیست‌های مشروح اعداد و نشانه نیز با استفاد از این فرمت می‌توانند توجه زیادی را به خود جلب کنند. مانند مثال زیر:

قدم اول: این کار را انجام دهید

قدم دوم: دوباره این کار را انجام دهید

قدم سوم: برای بار سوم این کار را انجام دهید

استفاده از کلمات پررنگ هنگام توضیح یک کلمه یا عبارت در متن نیز شیوه مناسبی برای زیبایی بخشیدن و در عین حال برای جلب توجه کاربر است.

۹- محتوای دارای اعداد و کاراکترهای خاص

استفاده از اعداد خوانایی متون را افزایش می‌دهد. استفاده از” ۴ “به جای “چهار” توجه کاربران را بیشتر به خود جلب می‌کند. استفاده آر کاراکترهای خاص مانند % و $ سبب تمرکز بیشتر کاربر بر روی متن مورد نظر می‌شود. برای مثال استفاده از” ۶۹% تخفیف در خرید ” بیشتر” از شصت و نه درصد تخفیف در خرید ” توجه کاربرانی را که مشتاق به خرید هستند، به خود جلب می‌کند.

۱۰- محتوای دارای متون حاشیه و یادداشت

استفاده از متون دارای لینک که مرتبط با موضوع شما هستند می‌تواند کمک به سزایی به محبوبیت مطالب شما و جذب کاربر بیشتر به سمت آنها داشته باشد. موتورهای جستجو رابطه خوبی با متون تگ‌های a دارند. می‌توانید از کلمات کلیدی که در قسمت‌های دیگر متن نتوانسته‌اید استفاده کنید، در این قسمت به عنوان لینک مقالات خود استفاده کنید. این کار هم سبب افزایش بازدید مطالب شما و هم سبب افزایش رتبه شما در کلمات کلیدی مربوط به مورتورهای جستجو می‌شود.

منبع: طراحی سایت آسان

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =