سه شنبه , ۷ آذر ۱۳۹۶

8 نکته ی ویرایشی ساده در تولید محتوا برای فروش فوری

یک خواننده شیفته ، هر نقطه نظر و هدفی که داشته باشد، یک دیدگاه مشارکتی(engaged prospect ) دارد که دقیقا در راستای خواسته ی فروشنده است. بالاخره افراد مشارکت پذیر به احتمال بیشتری ممکن است پیام های شما را بخوانند و محتمل تر است که از گزینه های ” تماس با ما”( call to action) استفاده کنند. آیا آماده ویرایش محتوای خود به صورت حرفه ای هستید؟ پس شروع می کنیم…
۱)    با سوالاتی شروع کنید که احتمال پاسخ گویی خوانندگان شما ” بله ” باشد.
اینرشیا،چه به طور ذهنی چه فیزیکی،نیروی بسیار قدرتمندی است. هرچقدر مدت طولانی تری آن را به کارببرید سخت تر می شود جلوی آن را گرفت . منظور از اینرشیا یا اینرسی(من اصلاح جو ترغیب کننده را ترجیح می دهم) این است که هرچقدر بیشتر خوانندگان را ترغیب کنید به شما ” بله ” بگویند به احتمال قوی تری با پیغام های شما هماهنگ وسازگار می شوند.چرا؟ چون احساس می کنند شما آنها را می فهمید و نیازهایشان راپیش بینی می کنید.
۲)    از دکمه ” اینتر” پس از هر دو یا سه جمله استفاده کنید.
همانطور که میدانید استفاده از “دابل اینتر” باعث می شود باعث ایجاد فضا بین پاراگراف ها می شود. اما ایجاد این فضای خالی از کلمات به معنای عدم استفاده از آن نیست. همانند عکاسان وهنرمندان که از فضای خالی(negative space ) برای خلق نقطه تمرکز( focal point) استفاده می کنند، نویسندگان نیز می توانند از فضای خالی برای برجسته کردن اهمیت یک مطلب استفاده کنند.
۳)    مزایای کلیدی خود را برجسته کنید.
برجسته کردن مزایا توجه خوانندگان را سریعا به اهداف شما  واطلاعات مورد نیاز خودشان جلب می کند. در حقیقت قالب نوشتاری شما می تواند در فهم محتوا به خوانندگان شما کمک کند.مواردی مثل : ایتالیک کردن(سرکج کردن حروف)، خط کشی کردن، با حروف بزرگ نوشتن می تواند به شما کمک کند توجه خواننده جلب شده و به ادامه خواندن ترغیب شود.این اتفاق می افتد، به این دلیل که ذهن ما برای مشاهده تغییرات سیم کشی زیستی شده است.
تصور کنیددر حال مشاهده ی یک نمایشنامه هستید که روند آن  از تک گویی(مونولوگ) به یکباره به چندگویی(دیالوگ) تغییر می کند یا مثلا هنگام مشاهده فیلم ناگهان صفحه سفید می شود.توجه شما جلب می شود..درست است؟به ناخودآگاه خود مراجعه کنید و از روش هایی که ممکن است توجه مخاطب را جلب کند استفاده کنید.
۴)    مشخص ساختن اطلاعات مهم بوسیله ی ” لیست کردن”  و “بالت پوینت”
یکی از متخصصین حوزه ی تولید محتوا اصطلاحی داشت تحت عنوان :/ بیچاره خواننده ها/. وقتی برای خوانندگان می نویسید معنا ممکن است ساده به نظر برسد. اما این معنا برای کسانی که انلاین مطلب می خوانند و تمرکزشان به شدت پایین است چقدر راحت فهمیده می شود؟
استفاده از بالت ها و فهرست های عددی به شما کمک خواهد کرد که :
•    محتوای خود را سازماندهی کرده و آن را قابل ارزیابی و فهم کنید.
•    نکات کلیدی خود را برجسته کنید
•    عناوین و زیر عناوین مهم خود را که شاهرگ های اصلی محتوای شما هستند، مشخص کنید.
۵)    با واژه های ” تصور کنید ، بخاطر داشته باشید،… را مجسم کنید ” شروع کنید.
این لغات فعال کننده (trigger) هستند. اجازه دهید خوانندگان شما داستان را در ذهن خود مجسم کنند. وذهنشان با محتوا درگیر شود.افراد معمولا به مطالبی که قابل تجسم وتصویر سازی باشند، علاقه نشان می دهند. از این واژه ها در ابتدای پاراگراف ها یا جملات آغازین استفاده کنید.
۶)    از واژه ” زیرا ” در مابین جملات خود استفاده کنید
این واژه یکی از لغات فعال کننده ی دیگر است که به افراد اجازه می دهد از بخش قضاوت و استدلال مغز خود استفاده کنند.
۷)    جملات خود را از حالت مجهول به معلوم تبدیل کنید.
هیچ چیزی مثل حالت مجهول جملات برای محتوای شما مرگ بار نیست!به مثال زیر توجه کنید:
•    معلوم :  امید دستگاه ضبط را شکست.
•    مجهول : دستگاه ضبط شکسته شد.
به صدای جملات و تاثیر آنها توجه کنید . جملات معلوم صدای رساتر و مشخصی دارند.
۸)    همه مطالب  را با ” دوم شخص” بنویسید
از ضمایر “تو” یا “شما” استفاده کنید .این کار باعث می شود خوانندگان شما خود را بخشی از محتوا و روایت شما بدانند..

درباره ی محمد رجبی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =